Komín

Krby a krbová kamna - Radost z ohně

Komín

PS: Naše texty nejsou psány ani upravovány umělou inteligencí.

Komín a jeho tah je jedna ze tří nejdůležitějších podmínek pro bezproblémový provoz krbu, kamen nebo designových krbů. Komín funguje na základě fyzikálních vlastností které je dobré pochopit dříve, než začnete uvažovat nad vhodným topidlem. Každý nerozumí všemu, ani já ne a proto je lepší tento stavební prvek svěřit někomu, kdo se v tom vyzná. Myšleno ale tak, že dotyčná osoba již mnoho komínů postavila, rozumí tomu co dělá a má za sebou mnoho hodin řešení potíží a neúspěchů v kominickém oboru. Každý řemeslník včetně doktorů má vlastní hřbitov neúspěchů, ze kterých by se mněl poučit a čerpat z něho. Úspěchem se ještě nikdo nepoučil.

Délku a průměr komína navrhuje pan kominík na základě výpočtů, kde zohledňuje mnoho veličin. Musí se vzít v potaz veškeré známé skutečnosti o provozu a fyzice komína, síla topidla, průměr odkouření vypočítaného topidla, požadovaná výška komína ale i okolní příroda, kde komín ve mlýně u vody má jiný tah než komín na kopci nebo komín u skály v lese. Nic není stejné a dva stejné komíny fungují každý jinak. Pro jistotu bylo vyvinuta celá řada pomocných udělátek, otočných hlavic nebo pomocných odtahových motorů. Všechny tyto elektrické nebo mechanické urychlovače tahu rozebereme v jiném příspěvku.

Použitý obrázek z našeho katalogu:

Vraťme se k obrázku:

Na něm je vidět, která varianta komínu by mněla být pro samotný kouř přirozenější. Osobně preferuji samovolné stoupání kouře rovnou vzhůru bez kolen a překážek. Bohužel si řada z Vás nechá od firmy co malují plány domu navrhnout dům včetně komína a tyto firmy mají naučené, že se dává jeden typ komína a vyřešeno. Takto to bohužel nefunguje. Musíte brát zřetel i na vlastnosti domu, kdy existují i pasivní, podtlakové, takové nebo makové domy. A dát komín s chladícíma dutinami do podtlakového domu, tak se s testem Blower door ani neobtěžujte.

Jste Architekti, stavebníci nebo budoucí uživatelé ?? Zavolejte nám, napište nám. Je to jen pár ťukanců do klávesnice. Rádi Vás nasměrujeme nebo alespoň poradíme kde Vám řeknou nejlépe.

Drobná osvěta:

Rozhodně nechceme dělat chytráky, protože každý zkušený odborník má své vlastní zkušenosti na kterých staví svou profesy. Berte toto jako názor někoho, kdo tyto věci řeší mnohokrát do roka a je obklopen zkušenými řemeslníky s dlouhou praxí a stejného nebo podobného názoru.

Nelze jen tak do plánů domu napsat nebo nakreslit “ Dáme sem komín s průměrem 200 mm. “ Takto to bohužel nefunguje. Pokud přihlédnete na tepelné ztráty domu a průměrný prostor pro vytápění krbem, výjde Vám v nově postavených domech výkone krbové vložky cca do 3 do max 7 KW. Ty mají průměr odkouření od výrobce cca 150 mm. Nebo ať přeženu do 7 – 10 KW s průměry 160 – 180 mm . Krom specifických krbů nebo krbových vložek na vodu nejsou větší průměry ani nutné. Pokud se Vám do ruky dostane krbová vložka s přírubou pro napojení na komín s průměrem 200 mm a máte kupříkladu Svislý kouřovod s funkcí komínu, tedy závěsný komín, určitě se napojuje po vodě tedy do vnitřku krbové příruby. Kdo toto neudělá, bude trpět 🙂 Níže se dozvíte proč, tak čtěte dále…. A možná Vám toto napojení neodsouhlasí ani mistr kominický. Pokud napojíte topidlo po vodě a průměr komínového odkouření je 200 mm, lezete rourou do vnitřku krbové vložky a průměr roury bude 180 mm. Všechny tyto odhady průměrů a velikosti musí posvětit a odsouhlasit pan kominík. Stejně tak i způsob napojení do spalinové cesty. Výpočet spalinové cesty Vám spočítá na požádání i výrobce komínů. Vím to, protože nám ho bez problémů počítá. Vidíte tedy, jak je pan kominík důležitá osoba.


Prosba pro budoucí majitele nebo provozovatele topidel:
Apelujte prosím na své architekty a projektanty, že alespoň u bungalovů kde je nejnižší účinná délka komína, dejte závěsný nerezový komín. Nejen že neřešíte těleso zděného komína, které překáží a musí se nějak vkomponovat do tvaru krbu, ale ZÁVĚSNÝ NEREZOVÝ KOMÍN má mnohem menší prokuřování během přikládání do ohně. Ani projektant ani architekt s vámi zbytek života bydlet nebude. Ale krb v bytě mít budete a neustálé prokuřování bude pro Vás nepříjemné.
Myslete na to prosím, budete v tom pak sami.

Stříška na komín:

Do komína není dobré aby pršelo. Pořiďte si Stříšku nad komín nebo cokoli, co zamezí přístupu dešťové vodě do komína. Sice stříška nevyřeší všechno, ale lepší něco než-li nic.

Varování:

Nerezové komíny a nerezové vložky ve zděných komínech NEJSOU VHODNÉ na peletové topení. Pelety obsahují kyseliny které totálně rozleptávají nerez !!!!! Lze tomuto předejít nákupem vhodných pelet. Existují pelety bez těchto příměsí, jak je poznat probereme v jiném příspěvku.

Prostupy přes patra či střechu:

Velké varování před komíny které procházejí přes hořlavé prostory. Kupříkladu střechy, stropy, trámy, povaly. Samotný výrobce komínů prodává na všechny své typy komínů takzvané Požární prostupy. Jedná se o Pěnosklo které se dává na komínové těleso a lze ho napojit na parotěsnou zábranu. Informujte se u svého kominíka nebo prodejce. Nechcete vyhořet od komína, že ne ? Protože u krbu se většinou při topení pohybujete. Ale na komín nevidíte.

Dehet na rourách:

Co nám to tady teče za černý sajrajt ???? To jsou otázky lidí, kteří netopí ideálním způsobem. Chyb kterých se tito lidé dopouštějí může být několik. Nejčastější chyba je velmi mokré dřevo. Ideální vlhkost dřeva pro topení je od 8 – 15%. Sušší dřevo hoří rychle, mokré zase pomaleji, né-li vůbec, teplo nevydává a vše co může, tak ušpiní. Co je ale důležité si uvědomit je to, že voda obsažená ve dřevě musí někam odejít. Nezmizí. Ta voda odchází společně s kouřem a lepí se na co může. A pokud je to jen trochu možné, kondenzuje a dokud je v tekutém stavu, tak stéká zpět směrem dolů. Zde dáváme do placu dva obrázky z jedné zakázky, co způsobilo topení mokrým dřevem a co to dělá s komínem. Pokud jsou roury na odvod spalin po vodě, neměl by tento smradlavý dehet vytékat mimo roury. Bohužel jak vidíte, tak kolena už proti vodě netěsní. Tento dehet steče na krbovou vložku a při zahřátí zapáchá. Tak že jakmile přijdete domů, neucítíte voňavé svíčky a vůni domova, ale ucítíte dehet a spáleninu.

Dehet se tvoří i z dalších důvodů. Kupříkladu chladnutím kouře. A to buď úmyslným chladnutím kouře kdy si hrajete s regulační páčkou pro hoření na krbové vložce, nebo během dohořívání kdy se maximální teplota spalin mění na minimální až uhasínající. Nebo při velkém průměru odkouření komína s napojenou krbovou vložkou o malém průměru se vycházející kouř z komína ochlazuje a při vzniklé kondenzaci kape a stéká zpět do komínového tělesa. Zde může ztvrdnout a různými způsoby znehodnocovat komínové těleso. V horším případě Vám dehet začne vylézat přes zdi komína na povrch tělesa komína. Pokud topíte krbovou vložkou s vodním výměníkem a nepoužíváte k hoření vhodně suché dřevo, nebo komín je dimenzovaný na jiné rozměry, může Vás vzniklý dehet nepříjemně překvapit a celkem se při čištění průchodů pro kouř v krbové vložce nebo na komíně můžete i zapotit. Dehet dokáže znepříjemnit celkem pohodový zážitek z topení.

Prostupující dehet přes plášť komínového tělesa.

Pokračování jindy. Buďte našimi příznivci ale hlavně buďte veselí :-))

Vaši Krbari.cz Aktivní Facebook ZDE

Tags: , , , , , , , , , , ,